„Sezon w świetle” z muzyką Szymona Sutora w reżyserii Aleksandry Bielewicz w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium.
7-8 września 2021

Ostatnia zachowana w Polsce fabryka zapałek, lata pracy zamienione w muzeum. Na naszych oczach gaśnie miejsce, które przez lata wytwarzało to co dla ludzkości piękne i niezbędne do życia: ogień. Moc, która potrafi budować wspólnoty, ale potrafi je również zniszczyć.

Z zamknięciem fabryki nie pogodziła się dwójka ludzi, którzy walczą o zachowanie odebranej im tożsamości: Prom, zgorzkniały, nieufny kierownik fabryki, upadły idealista, uziemiony bóg, zapomniany buntownik, toczący od lat cichą, heroiczną walkę oraz jego współpracowniczka, naukowczyni Maria, opanowana, skupiona na postępie, wierząca w zmianę. Zdają się być uwięzieni w przestrzeni, w której obsesyjnie pilnują pewnej tajemnicy, niosącej za sobą okrutne brzemię. Pewnego dnia do fabryki trafia młody chłopak o imieniu Rimbo, introwertyczny, początkujący poeta. Porządek zostaje wywrócony do góry nogami. Prom dostrzega szansę na wyzwolenie. Przed bohaterami otwiera się nowa rzeczywistość: spersonalizowane piekło. Rozpada się mit.

Czy Prom może zostać zastąpiony w wypełnianiu swojego przeznaczenia? Czy bogowie istnieją póki ktoś w nich wierzy? Czy ludzie istnieją póki znajduje się ktoś kto ich wysłucha? Jak powstaje światło? Być może w bliskości z innym. Być może tylko taki rodzaj światła wydobywa świat z nieistnienia. Być może być w świetle, to przetrwać.

-KUP BILET-

Scenariusz i reżyseria:
Aleksandra Bielewicz

Scenografia:
Łukasz Misztal

Kostiumy, 3D&VR Cinematics, montaż video:
Sandra Stępień

Muzyka:
Szymon Sutor

Współpraca dramaturgiczna, reżyseria dźwięku, montaż dźwięku:
Dyba Lach

Zdjęcia:
Michał Modlinger
Zuzanna Mazurek

Ruch sceniczny:
Marysia Bijak

Reżyseria światła:
Maciek Kaszyński

Realizacja dźwięku:
Aleksander Kaźmierczak

Materiały video z fabryki:
Adam Lach

Charakteryzacja:
Dawid Amadeusz Suszyński

Obsada:
Marysia Bijak
Jan Kwapisiewicz
Tomasz Nosinski