„Kilka dni temu w Krakowie ponownie oddaliśmy hołd Mistrzowi Beksińskiemu. Czuję wdzięczność za możliwość artystycznego panowania nad tym niepowtarzalnym wydarzeniem.Dodatkową nobilitacją i szczęściem jest wykonywanie własnej muzyki w tak zjawiskowych okolicznościach i towarzystwie. 

Kłaniam się nisko Fundacji Beksiński oraz wszystkim wykonawcom. Dziękuję za zaufanie!” – Szymon Sutor 

„Należy jednak złożyć głęboki ukłon w stronę Dyrygenta – Szymona Sutora, chóru i solistów. Szymon Sutor udowadnia po raz kolejny swój geniusz w komponowaniu dzieł. Utwór “Sine Titulo” został skomponowany przez dyrygenta specjalnie dla Fundacji Beksiński i został zadedykowany Zdzisławowi Beksińskiemu. Połączenie wyrazów “sine titulo” znaczy “bez tytułu”. Jest to znakomite odniesienie do samego mistrza Beksińskiego, który jest znany m.in. z tego, że nie nadawał tytułów większości swoich dzieł. Połączenie tego utworu wraz z obrazami artysty, mimo że mamy tutaj do czynienia z muzyką koncertową, pozwala nam jednak przenieść się w świat muzyki filmowej. Zwłaszcza, że kompozytor, jak przyznał w jednym z wywiadów, stworzył muzykę pod konkretne obrazy mistrza.” – Dziennik Teatralny

-CAŁA RECENZJA-

W pierwszej części usłyszeliśmy Sine Titulo – utwór współczesny, skomponowany specjalnie na potrzeby tego wydarzenia przez Szymona Sutora. Następnie artyści wykonali Requiem Alfreda Schnittke, a muzyce towarzyszyła prezentacja obrazów, ściśle związana z dramaturgią muzyki.

Szymon Sutor – dyrygent, kierownik muzyczny
Ilona Krzywicka – sopran
Marta Huptas – sopran
Karolina Róża Kowalczyk – sopran
Elwira Janasik – alt
Dionizy Wincenty Płaczkowski – tenor

Maciej Wota – organy
Igor Kret – fortepian
Patrycja Gajek – czelesta
Łukasz Belcyr – gitara elektryczna
Rafał Hajduga – gitara basowa, kontrabas
Szymon Gwóźdź – trąbka
Jakub Gumiński – puzon
Mateusz Zawadzki – instrumenty perkusyjne
Marek Zawadzki – instrumenty perkusyjne
Marek Czajka – instrumenty perkusyjne
Jan Szymeczko – instrumenty perkusyjne

Chór Varslavia